שאלות כלליות

 • למה דוקא מעבדת גבריאל?

  במעבדת גבריאל אנו מציעים את הטיפול המושלם עבור הבעיות השונות בפוריות הגבר, בראש ובראשונה הצוות שלנו הנו צוות מומחים מקצועי ומיומן בעל נסיון רב שנבחר בקפידה, כמו כן במעבדתינו נעשה שימוש בטכנולוגיה המתקדמת ביותר שניתן להשיג כגון מיקרוסקופ אור (Inverted Microscope - DIC) בעל יכולת הגדלה של עד 6300*, וכן אנו מובילים מבחינת היקף הטיפול, במסגרתו אנו מבצעים החל מהדברים הבסיסיים כמו בדיקת זרע והשבחת זרע המבוצעות אצלינו במקצועיות מירבית, דרך השבחות מתקדמות ובדיקות זרע נוספות ומקיפות, ועד לשירותים יחודיים המבוצעים אצלינו, כגון חיפוש זרע נדיר ומיון זרע מורפולוגי (IMSI).

 • עם אלו יחידות IVF אתם עובדים?

  אנו משתפים באופן מלא עם יחידות הIVF השונות בבתי החולים ברחבי הארץ, וכן עם יחידות נבחרות בבתי החולים המובילים בעולם.

 • האם ניתן להקפיא אצלכם זרע?

  ניתן להקפיא אצלינו זרע, אך רק במקרים שאותר זרע נדיר בחיפוש מעמיק, במקרים אחרים ניתן לפנות לבנק זרע בעל אישור ייעודי ממשרד הבריאות להקפאת זרע ממושכת.

 • אתם מקפיאים תאי זרע בודדים?

  כן, במעבדת גבריאל נעשה שימוש בטכניקה חדשנית לאחסון והקפאת תאי זרע בודדים במחנה יחידנית זעירה. עובדה החוסכת את הצורך בחיפוש נוסף ביחידת הIVF בבית החולים לאחר העברתם אליה לצורך ביצוע ההפריה, וכן מעלה באופן ניכר את סיכויי שרידותם.

 • אני אדם דתי, הנהלים במעבדה תואמים את השקפתי?

  מעבדת גבריאל משתפת פעולה באופן מלא עם שירותי ההשגחה ההלכתית השונים. כמו כן ניתן לתת את דגימת הזרע בצורה העומדת בדרישות ההלכה, כגון מגוף האשה (PCT), או על ידי קונדום הלכתי (קונדום הלכתי ניתן להשיג אצלינו), לאחר התייעצות מוקדמת עם סמכות הלכתית.

 • אני מעוניין להעביר את דגימת הזרע לבית החולים, אלו בדיקות דם עלי לבצע?

  לפני העברת הזרע לבית החולים, יש לבצע בדיקות דם לשלילת שני הסוגים של מחלת הצהבת, HIV, וסיפליס.

 • תוך כמה זמן מזמן נתינת דגימת הזרע צריך להגיע למעבדה?

  יש להגיע למעבדת זרע כשעה מזמן מתן הדגימה.

 • עברנו הפריות חוזרות ונשנות שלא צלחו, מה ניתן עוד לבדוק?

  במקרים של מספרי מחזורי טיפול IVF שכשלו, וכן במקרים של הפלות חוזרות בטרימסטר הראשון, ניתן לבצע בדיקת ד.נ.א. שביר (הלוספרם), לבדיקת האפשרות ששברים בד.נ.א. הנמצא בראש תא הזרע, מקשים על ביצוע הפריה תקינה. כמו כן צוות המומחים שלנו ממליץ על ביצוע מיון זרע מורפולוגי (IMSI), שמעלה באחוזים גבוהים את הסיכוי לביצוע הפריה מוצלחת לאחר כשלונות חוזרים ונשנים.

בדיקת זרע - שאלות ותשובות בנושא

השבחת זרע

 • מהי השבחת זרע?

  בהשבחת זרע תאי הזרע נשטפים משאר החומרים שבנוזל הזרע, וכן ממויינים ונבחרים התאים הטובים ביותר שבדגימה מבחינת התנועתיות והמורפולוגיה שלהם, ובסופה מתקבלת טיפת נוזל בנפח 0.5 מ"ל של תאי זרע נקיים, המורחפים בתוך נוזל שטיפת זרע.

 • אלו שיטות יש להשבחה?

  להשבחה ישנן שיטות שונות, השיטה הבסיסית והישנה הנה Swim Up. אנו במעבדת גבריאל מבצעים השבחה רק בשיטת הGradiante המתקדמת יותר, מלבד כאשר ישנה המלצה שונה של הרופא המטפל.

 • מהי הזרעה תוך רחמית (IUI)?

  הפריה באופן טבעי, נעשית בחצוצרה, שם הביצית עומדת וממתינה לזרע. בהזרעה תוך רחמית נלקחת דגימת זרע שעברה השבחת זרע, ומוזרקת באמצעות קטטר על ידי רופא גניקולוג ישירות לרחם, קרוב לחצוצרה. זאת בשונה מיחסי אישות רגילים, בהם הזרע עובר את כל הדרך מהנרתיק, דרך צוואר הרחם, ועד לרחם, ומשם לחצוצרה.

 • למה לעשות הזרעה תוך רחמית?

  ישנן סיבות שונות המקשות על תאי הזרע לעבור את כל הדרך מהנרתיק ועד לחצוצרה ולביצית, סיבות אלו יכולות לנבוע מנתוני זרע נמוכים כשכתוצאה מכך הזרע חלש מדי מכדי לשרוד את הדרך הארוכה, או מחמת סיבות מכניות בגוף האשה כגון נוקשות בצוואר הרחם ועוד, לכן הזרע מוזרק ישירות לרחם בסמוך לחצוצרה.

 • מהם הסיכויים להשגת הריון על ידי ההזרעה?

  הצלחת ההזרעה תלויה בגורמים רבים, הן מבחינת האשה כגון גיל, איכות הביציות ועוד, והן מבחינת רמת הזרע, כאשר הריכוז המומלץ להזרעה הוא 5 מליון תאי זרע נעים ומזוקקים.
  יש גם מקרים שבהם ההזרעה מבוצעת גם בכמות קטנה יותר, עד ל0.5 מליון תאים בתנועה, כאשר מספר נמוך משפיע בצורה ישירה על סיכויי ההצלחה של השגת ההיריון על ידי הזרעה.

 • יש לי חשש מסויים מההזרעה, האם היא כואבת?

  לא, ההזרעה היא פעולה מהירה הנמשכת כמה דקות בלבד, אשר אינה כרוכה בכאב כלל, אלא רק באי נוחות זמנית מסויימת.

 • האם ישנם סיכונים בהזרעה?

  בהזרעה תוך רחמית נלקחת דגימת זרע שעברה השבחת זרע, ומוזרקת ישירות לרחם, קרוב לחצוצרה.
  הסיכונים בהזרעה קטנים ביותר. לעתים רחוקות כתוצאה מהחדרת הקטטר לרחם, נוצר זיהום מקומי המתבטא בכאבים באגן, ולעתים נדירות בחום והפרשה מוגלתית.
  יש לציין שההזרעה נעשית בסמוך לביוץ, כך שבמקרים רבים הכאבים המלווים אותה קשורים דוקא לביוץ, במיוחד כאשר המטופלת עברה גירוי הורמונלי לעידוד הביוץ כחלק מפרוטוקול הטיפול.

 • עברתי הזרעה, עלי לנוח עכשיו?

  הדעות בין הרופאים חלוקות האם ישנה תועלת מסויימת ממנוחה כרבע שעה לאחר ביצוע ההזרעה, עם זאת לאחר פרק זמן זה ניתן לבצע פעילות גופנית מתונה, במקרים נדירים בלבד ישנם כאבי בטן הניתנים להרגעה על ידי משככי כאבים.

 • קבעתי תור להשבחה במעבדה, אני צריכה לתאם עם רופא את ביצוע ההזרעה?

  אכן, מלבד קביעת התור במעבדה לצורך השבחת הזרע, ההזרעה התוך רחמית אינה נעשית במעבדה, ויש לבצע תיאום עם רופא גניקולוג לצורך ביצועה. במעבדת גבריאל אנו עובדים בשיתוף פעולה עם מספר רופאים מומחים, ויכולים לבצע את התיאום עמם עבורכם.

חיפוש זרע נדיר

 • מה ההבדל בין בדיקת זרע לחיפוש זרע?

  בבדיקת זרע המטרה הנה לאבחן את דגימת הזרע באופן כללי, לכן היא אינה נעשית אלא בצורה חלקית על דגימה נבחרת מהזרמה. לעומת זאת בחיפוש זרע המטרה הנה לאתר את התאים הנדירים העשויים להמצא אצל גברים שבבדיקה הרגילה לא נמצאו בזרמתם תאי זרע כלל, והוגדרו כסובלים מאזוספרמיה, על כן צוות המומחים שלנו מבצע חיפוש מדוקדק במקצועיות רבה ובמשך שעות ארוכות, במהלכו נסרקת הדגימה בשלמותה. במסגרת ביצוע החיפושים במעבדתינו נמצאו באחוזים גבוהים תאי זרע אצל מטופלים שבבדיקה הרגילה לא נמצאו תאי זרע בזרמתם.

 • בבדיקות הזרע שעברתי לא נמצאו תאים בזרמה, הרופא המטפל המליץ לי לעבור ניתוח לצורך איתור תאים ברקמה, יש עוד מה לעשות?

  בפעולה ניתוחית הנעשית תחת הרדמה ישנם סיכונים מובנים כמו בכל פעולה כירורגית פולשנית, וכמו כן בניתוח הנעשה באשכים ישנו סיכון מסויים לפגיעה בייצור הטסטוסטרון (הורמון המין הגברי), על כן צוות המומחים שלנו ממליץ על ביצוע חיפוש זרע שאינו כולל סיכונים כלל, לפני הפניה להליך הניתוחי, כאשר במקרים רבים ובאחוזים גבוהים חיפוש זה חסך למטופלים שלנו את הצורך בניתוח.

 • אני עומד לעבור ניתוח מתקדם אצל רופא מומחה, יש לכם המלצה לגבי הדרך למציאת התאים ברקמה?

  כדאי לדעת שיכולות המנתח אינן קובעות לבדן את הסיכוי למציאת תאים ברקמה, כיון שבמהלך הניתוח הרופא המנתח אינו יכול לזהות את תאי הזרע, אלא רק את הרקמות המתאימות יותר להמצאות תאי זרע בתוכן, לכן ישנה חשיבות רבה ביותר למעבדה האמבריולוגית בה נעשה החיפוש ברקמה. צוות המומחים שלנו עבר התמחות מיוחדת באיתור וזיהוי תאי זרע נדירים ברקמה האשכית שנלקחה בניתוח, וניתן להעביר לאחר הניתוח חלק מהדגימה או כולה למעבדתינו לצורך ביצוע החיפוש ברמה הגבוהה ביותר.

 • עברתי ניתוח ולא נמצאו תאים ברקמה, יש טעם לבצע חיפוש זרע?

  אכן כן, ישנם מקרים בהם צוות המומחים שלנו  במרכז לפוריות הגבר איתר תאי זרע בזרמה אצל מטופלים שעברו ניתוחים לצורך איתור תאי זרע ברקמה, בהם לא נמצאו תאים כלל, כולל מטופלים שעברו ניתוחי מיקרו טסה מתקדמים. בעקבות הצלחות אלו, צוות המומחים שלנו ממליץ על חיפושים חוזרים מדי חצי שנה עד שנה, גם למטופלים שעברו ניתוח בו לא נמצאו תאים ברקמה.

 • כמה ימי הנזרות נצרכים לפני ביצוע חיפוש זרע נדיר?

  צוות המומחים שלנו ממליץ על בין 5 ל7 ימי הנזרות, בפחות מכך ישנו חשש שבדגימה הניתנת לצורך החיפוש לא יהיה ביטוי מלא ליכולת הייצור של הגבר הנבדק, וביותר מכך ישנו חשש שתאי הזרע שעמדו ימים רבים בדרכי הזרע, כבר "התעייפו" ואינם במלא כחם.

מיון זרע מורפולוגי (IMSI) - שאלות ותשובות

הפריה על ידי תאי זרע ראשוניים (ספרמטידים עגולים)

 • קראתי שבמקומות רבים בעולם ניסו לבצע הפריה על ידי תאי זרע ראשוניים, ונכשלו בכך, במה שונה שיטתו של ד"ר אטסושי טנקה?

  הפריה אינה יכולה להתבצע על ידי כל תאים שהנם תאי-אב של תאי הזרע, אלא רק על ידי תאים שכבר עברו מיוזה (חלוקה) והנם תאים הפלואידיים (בעלי סט יחיד של כרומזומים, בשונה משאר התאים בגוף שהנם דיפלואידיים בעלי סט כפול של כרומזומים), המתחברים לביצית שאף היא תא הפלואידי, ויחד יוצרים את העובר שהנו דיפלואידי, במהלך ייצור הזרע מיוצרים באשך תאים רבים הנראים דומים זה לזה, אך רק חלקם המועט הנם תאים הפלואידיים, ד"ר טנקה פיתח שיטה מיוחדת לזיהוי ואיתור תאים אלה מתוך שלל התאים שברקמה. כמו כן אף לאחר הזרקת תאים אלו לתוך הביצית, הביצית המופרית לא תתפתח כראוי אלא על ידי גירוי חיצוני, ד"ר טנקה פיתח שיטה ייחודית לגירוי חיצוני חשמלי של הביצית המופרית (אקטיבציה), על ידי אלקטרודות ייעודיות.

 • עברתי ניתוח ולא נמצאו תאים ברקמה, יש סיכוי שיש בה ספרמטידים עגולים?

  כן, אצל 30% מכלל המטופלים שעברו ניתוח ולא נמצאו תאי זרע בוגרים ברקמתם, ניתן למצוא בה תאי זרע ראשוניים (ספרמטידים עגולים).

 • מה עלי לעשות עם רקמה שנלקחה בניתוח ולא נמצאו בה תאי זרע בוגרים?

  כאשר מדובר על רקמה שנלקחה בניתוח ולא נמצאו בה תאי זרע בוגרים, התשובה היא חד משמעית - להקפיא אותה! אנו במעבדת גבריאל שוקדים על הבאתה לישראל של שיטת ד"ר טנקה להפריה על ידי תאי זרע ראשוניים, ועל כן צוות המומחים שלנו ממליץ לכל מי שעבר ניתוח ולא נמצאו תאים ברקמה, לדאוג להקפאתה ולסכם עם בית החולים קודם הניתוח שגם אם לא ימצאו תאי זרע בוגרים ברקמה, היא לא תזרק, כדי שבעתיד ניתן יהיה לחפש בה תאי זרע ראשוניים.

  קראו עוד על הקפאת זרע >>