הקפאת זרע

המאמר נכתב ע"י מר אהרן פרץ – אמבריולוג בכיר ומומחה עולמי בתחום פריון הגבר, מייסד ומנהל "גבריאל"

 SPERM FREEZING / הקפאת זרע

לאחרונה יותר ויותר אנשים חושבים על ביצוע הקפאת זרע לצורך שימור פוריות הגבר, במאמר זה נסביר על שמירת זרע בהקפאה – למה, ואיך.

למה להקפיא זרע?

אנשים שונים נמצאים במצב בו מתעורר חשש כלפי עתיד הפוריות שלהם. הדבר שכיח במיוחד בקרב גברים הלוקים בסרטן, אך גם רלוונטי לעובדים במקומות עם סביבה רעילה / סיכון גבוה לפציעה, לגברים בעלי אורח חיים לא בריא, לספורטאים העושים שימוש בסטרואידים אנאבוליים, ולגברים בעלי רקע רפואי או גנטי העלול לגרום להחמרה ביכולת ייצור הזרע או זרע דליל.

האם קיים סיכון רפואי בשמירת זרע בהקפאה?

לא ידוע על כל סיכון בהקפאת זרע, אך חשוב לדאוג כי שמירת זרע בהקפאה תתבצע בבנק זרע מורשה העומד בכללי משרד הבריאות.

מהי ההקפאה?

הזרע מוקפא במיכל ייעודי המכיל חנקן נוזלי בטמפרטורה של מינוס 196 °C. בשיטה של שמירת זרע בהקפאה, הזרע יכול להשמר בהקפאה למשך עשרות שנים.

מה השפעת ההקפאה על הזרע?

קיים סיכון מסוים שחלק מתאי הזרע לא ישרדו את ההקפאה, אך בשל הכמות הגבוה בדרך כלל של תאי הזרע בדגימה המוקפאת, סביר שתישאר כמות נכבדה של תאי זרע חיים לאחר ההפשרה, תלוי באיכות הזרע טרם ההקפאה.

הקפאת זרע
 

איך מבצעים הקפאת זרע?

בעת הליך הקפאת זרע ראשית יש לבצע מספר בדיקות דם לשלילת מחלות וירולוגיות (זיהומיות). לאחר מכן ניתן לפנות לבנק זרע או למעבדה בעלת אישור ייעודי להקפאת זרע, ולתאם יום להבאת מנות הזרע להקפאה.

מה צריך לעשות לאחר ההקפאה?

אם הקפאת הזרע בוצעה במעבדה שאינה בנק זרע, יש להעביר את המנות לבנק זרע בעל רשיון הקפאת זרע לטווח ארוך. יש לבדוק את החוזה עם בנק הזרע בנוגע למשך זמן ההקפאה, ולחדש אותו בהתאם לצורך. חשוב ליידע את בנק הזרע על שינוי כתובת מגורים או מספר טלפון, במידה וייצרו ליצור עמכם קשר טרם טיפול/ העברת המנות.

הקפאת תאי זרע – פיקוח הלכתי

אנו במעבדת גבריאל עובדים תחת פיקוח הלכתי למטופלים המעוניינים בכך, אם ברצונך לקבל פיקוח הלכתי נא ידע אותנו ונדאג לכך, כמו גם לאספקה של קונדום הלכתי במידת הצורך והרצון.

  • במדינת ישראל מותר להקפיא זרע בבנק זרע מאושר או ביחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים.
  • בנוסף, ישנם מספר קטן של מעבדות שאינם בנקי זרע שיש להן אישור הקפאת זרע לטווח קצר, מעבדת גבריאל מחזיקה אישור כזה ממשרד הבריאות.
  • הקפאת זרע מומלצת לכל אדם הרוצה להביא ילדים לעולם בעתיד, והינו בקבוצת סיכון לעתיד הפוריות שלו.
  • מעבדת גבריאל מתמחה במציאת זרע במקרים של בעיות זרע קשות. ניתן לבצע חיפוש זרע מעמיק ולהקפיא את הזרע הנדיר שנמצא.