השבחת זרע

 • מהי השבחת זרע?

  בהשבחת זרע תאי הזרע נשטפים משאר החומרים שבנוזל הזרע, וכן ממויינים ונבחרים התאים הטובים ביותר שבדגימה מבחינת התנועתיות והמורפולוגיה שלהם, ובסופה מתקבלת טיפת נוזל בנפח 0.5 מ"ל של תאי זרע נקיים, המורחפים בתוך נוזל שטיפת זרע.

 • אלו שיטות יש להשבחה?

  להשבחה ישנן שיטות שונות, השיטה הבסיסית והישנה הנה Swim Up. אנו במעבדת גבריאל מבצעים השבחה רק בשיטת הGradiante המתקדמת יותר, מלבד כאשר ישנה המלצה שונה של הרופא המטפל.

 • מהי הזרעה תוך רחמית (IUI)?

  הפריה באופן טבעי, נעשית בחצוצרה, שם הביצית עומדת וממתינה לזרע. בהזרעה תוך רחמית נלקחת דגימת זרע שעברה השבחת זרע, ומוזרקת באמצעות קטטר על ידי רופא גניקולוג ישירות לרחם, קרוב לחצוצרה. זאת בשונה מיחסי אישות רגילים, בהם הזרע עובר את כל הדרך מהנרתיק, דרך צוואר הרחם, ועד לרחם, ומשם לחצוצרה.

 • למה לעשות הזרעה תוך רחמית?

  ישנן סיבות שונות המקשות על תאי הזרע לעבור את כל הדרך מהנרתיק ועד לחצוצרה ולביצית, סיבות אלו יכולות לנבוע מנתוני זרע נמוכים כשכתוצאה מכך הזרע חלש מדי מכדי לשרוד את הדרך הארוכה, או מחמת סיבות מכניות בגוף האשה כגון נוקשות בצוואר הרחם ועוד, לכן הזרע מוזרק ישירות לרחם בסמוך לחצוצרה.

 • מהם הסיכויים להשגת הריון על ידי ההזרעה?

  הצלחת ההזרעה תלויה בגורמים רבים, הן מבחינת האשה כגון גיל, איכות הביציות ועוד, והן מבחינת רמת הזרע, כאשר הריכוז המומלץ להזרעה הוא 5 מליון תאי זרע נעים ומזוקקים.
  יש גם מקרים שבהם ההזרעה מבוצעת גם בכמות קטנה יותר, עד ל0.5 מליון תאים בתנועה, כאשר מספר נמוך משפיע בצורה ישירה על סיכויי ההצלחה של השגת ההיריון על ידי הזרעה.

 • יש לי חשש מסויים מההזרעה, האם היא כואבת?

  לא, ההזרעה היא פעולה מהירה הנמשכת כמה דקות בלבד, אשר אינה כרוכה בכאב כלל, אלא רק באי נוחות זמנית מסויימת.

 • האם ישנם סיכונים בהזרעה?

  בהזרעה תוך רחמית נלקחת דגימת זרע שעברה השבחת זרע, ומוזרקת ישירות לרחם, קרוב לחצוצרה.
  הסיכונים בהזרעה קטנים ביותר. לעתים רחוקות כתוצאה מהחדרת הקטטר לרחם, נוצר זיהום מקומי המתבטא בכאבים באגן, ולעתים נדירות בחום והפרשה מוגלתית.
  יש לציין שההזרעה נעשית בסמוך לביוץ, כך שבמקרים רבים הכאבים המלווים אותה קשורים דוקא לביוץ, במיוחד כאשר המטופלת עברה גירוי הורמונלי לעידוד הביוץ כחלק מפרוטוקול הטיפול.

 • עברתי הזרעה, עלי לנוח עכשיו?

  הדעות בין הרופאים חלוקות האם ישנה תועלת מסויימת ממנוחה כרבע שעה לאחר ביצוע ההזרעה, עם זאת לאחר פרק זמן זה ניתן לבצע פעילות גופנית מתונה, במקרים נדירים בלבד ישנם כאבי בטן הניתנים להרגעה על ידי משככי כאבים.

 • קבעתי תור להשבחה במעבדה, אני צריכה לתאם עם רופא את ביצוע ההזרעה?

  אכן, מלבד קביעת התור במעבדה לצורך השבחת הזרע, ההזרעה התוך רחמית אינה נעשית במעבדה, ויש לבצע תיאום עם רופא גניקולוג לצורך ביצועה. במעבדת גבריאל אנו עובדים בשיתוף פעולה עם מספר רופאים מומחים, ויכולים לבצע את התיאום עמם עבורכם.