שאלות נפוצות

הפריה על ידי תאי זרע ראשוניים

הפריה אינה יכולה להתבצע על ידי כל תאים שהנם תאי-אב של תאי הזרע, אלא רק על ידי תאים שכבר עברו מיוזה (חלוקה) והנם תאים הפלואידיים (בעלי סט יחיד של כרומזומים, בשונה משאר התאים בגוף שהנם דיפלואידיים בעלי סט כפול של כרומזומים), המתחברים לביצית שאף היא תא הפלואידי, ויחד יוצרים את העובר שהנו דיפלואידי, במהלך ייצור הזרע מיוצרים באשך תאים רבים הנראים דומים זה לזה, אך רק חלקם המועט הנם תאים הפלואידיים, ד"ר טנקה פיתח שיטה מיוחדת לזיהוי ואיתור תאים אלה מתוך שלל התאים שברקמה. כמו כן אף לאחר הזרקת תאים אלו לתוך הביצית, הביצית המופרית לא תתפתח כראוי אלא על ידי גירוי חיצוני, ד"ר טנקה פיתח שיטה ייחודית לגירוי חיצוני חשמלי של הביצית המופרית (אקטיבציה), על ידי אלקטרודות ייעודיות.

כן, אצל 30% מכלל המטופלים שעברו ניתוח ולא נמצאו תאי זרע בוגרים ברקמתם, ניתן למצוא בה תאי זרע ראשוניים (ספרמטידים עגולים).

חד משמעית – להקפיא אותה! אנו במעבדת גבריאל שוקדים על הבאתה לישראל של שיטת ד"ר טנקה להפריה על ידי תאי זרע ראשוניים, ועל כן צוות המומחים שלנו ממליץ לכל מי שעבר ניתוח ולא נמצאו תאים ברקמה, לדאוג להקפאתה ולסכם עם בית החולים קודם הניתוח שגם אם לא ימצאו תאי זרע בוגרים ברקמה, היא לא תזרק, כדי שבעתיד ניתן יהיה לחפש בה תאי זרע ראשוניים.

מיון זרע מורפולוגי

בהשבחת זרע לא מתבצע אלא מיון כללי של תאי הזרע, לעומת זאת במיון המורפולוגי תאי הזרע נבדקים בדקדקנות תחת הגדלה גבוהה של עד 6300*, ונבחנים בצורה פרטנית עד לרמה של איתור מספר תאים בודדים בלבד מתוך כלל הדגימה לצורך הזרקתם ישירות לתוך הביצית (ICSI). לשיטה זו הצלחה מוכחת בשיעור של עשרות אחוזים לקבלת הפריה מוצלחת במהלך טיפולי IVF, אצל זוגות שחוו מספר מחזורי טיפול כושלים.

במסגרת האבחון המורפולוגי המבוצע בבדיקת הזרע הסטנדרטית, לא נבדקת אלא המורפולוגיה (צורניות) החיצונית של תאי הזרע, לעומת זאת במיון המורפולוגי נבדקת בדקדקנות המורפולוגיה הפנימית (התוך-תאית) של תאי הזרע. לכן, גם אם בבדיקה הרגילה נתוני המורפולוגיה נמצאו תקינים, אין לכך כל השפעה על השיקולים לביצוע מיון זרע מורפולוגי.

למעוניינים בכך, ניתן לבצע אבחון מורפולוגי מעמיק (MSOME), כשלב מקדים לפני ביצוע מיון זרע מורפולוגי, לצורך בדיקת מדת התאמת הנבדק לביצוע המיון המורפולוגי. בבדיקה זו תאי הזרע נבדקים באופן כללי מבחינת המורפולוגיה התוך-תאית שלהם, אך אינם נבחרים ומבודדים בפרטנות כמו במיון המורפולוגי, כמו כן היא אינה מבוצעת כחלק מהליך IVF, ועלותה נמוכה יותר.

השבחת זרע

בהשבחת זרע תאי הזרע נשטפים משאר החומרים שבנוזל הזרע, וכן ממויינים ונבחרים התאים הטובים ביותר שבדגימה מבחינת התנועתיות והמורפולוגיה שלהם, ובסופה מתקבלת טיפת נוזל בנפח 0.5 מ"ל של תאי זרע נקיים, המורחפים בתוך נוזל שטיפת זרע.

להשבחה ישנן שיטות שונות, השיטה הבסיסית והישנה הנה Swim Up. אנו במעבדת גבריאל מבצעים השבחה רק בשיטת הGradiante המתקדמת יותר, מלבד כאשר ישנה המלצה שונה של הרופא המטפל.

הפריה באופן טבעי, נעשית בחצוצרה, שם הביצית עומדת וממתינה לזרע. בהזרעה תוך רחמית נלקחת דגימת זרע שעברה השבחת זרע, ומוזרקת באמצעות קטטר על ידי רופא גניקולוג ישירות לרחם, קרוב לחצוצרה. זאת בשונה מיחסי אישות רגילים, בהם הזרע עובר את כל הדרך מהנרתיק, דרך צוואר הרחם, ועד לרחם, ומשם לחצוצרה.

ישנן סיבות שונות המקשות על תאי הזרע לעבור את כל הדרך מהנרתיק ועד לחצוצרה ולביצית, סיבות אלו יכולות לנבוע מנתוני זרע נמוכים כשכתוצאה מכך הזרע חלש מדי מכדי לשרוד את הדרך הארוכה, או מחמת סיבות מכניות בגוף האשה כגון נוקשות בצוואר הרחם ועוד, לכן הזרע מוזרק ישירות לרחם בסמוך לחצוצרה.

הצלחת ההזרעה תלויה בגורמים רבים, הן מבחינת האשה כגון גיל, איכות הביציות ועוד, והן מבחינת רמת הזרע, כאשר הריכוז המומלץ להזרעה הוא 5 מליון תאי זרע נעים ומזוקקים, אך הזרעה מבוצעת גם בכמות קטנה יותר, עד ל0.5 מליון תאים בתנועה, כאשר מספר נמוך משפיע בצורה ישירה על סיכויי ההצלחה.

לא, ההזרעה היא פעולה מהירה הנמשכת כמה דקות בלבד, אשר אינה כרוכה בכאב כלל, אלא רק באי נוחות זמנית מסויימת.

הסיכונים בהזרעה קטנים ביותר, לעתים רחוקות כתוצאה מהחדרת הקטטר לרחם, נוצר זיהום מקומי המתבטא בכאבים באגן, ולעתים נדירות בחום והפרשה מוגלתית. יש לציין שההזרעה נעשית בסמוך לביוץ, כך שבמקרים רבים הכאבים המלווים אותה קשורים דוקא לביוץ, במיוחד כאשר המטופלת עברה גירוי הורמונלי לעידוד הביוץ כחלק מפרוטוקול הטיפול.

חיפוש זרע נדיר

בבדיקת הזרע המטרה הנה לאבחן את דגימת הזרע באופן כללי, לכן היא אינה נעשית אלא בצורה חלקית על דגימה נבחרת מהזרמה. לעומת זאת בחיפוש זרע המטרה הנה לאתר את התאים הנדירים העשויים להמצא אצל גברים שבבדיקה הרגילה לא נמצאו בזרמתם תאי זרע כלל, והוגדרו כסובלים מאזוספרמיה, על כן צוות המומחים שלנו מבצע חיפוש מדוקדק במקצועיות רבה ובמשך שעות ארוכות, במהלכו נסרקת הדגימה בשלמותה. במסגרת ביצוע החיפושים במעבדתינו נמצאו באחוזים גבוהים תאי זרע אצל מטופלים שבבדיקה הרגילה לא נמצאו תאי זרע בזרמתם.

בפעולה ניתוחית הנעשית תחת הרדמה ישנם סיכונים מובנים כמו בכל פעולה כירורגית פולשנית, וכמו כן בניתוח הנעשה באשכים ישנו סיכון מסויים לפגיעה בייצור הטסטוסטרון (הורמון המין הגברי), על כן צוות המומחים שלנו ממליץ על ביצוע חיפוש זרע שאינו כולל סיכונים כלל, לפני הפניה להליך הניתוחי, כאשר במקרים רבים ובאחוזים גבוהים חיפוש זה חסך למטופלים שלנו את הצורך בניתוח.

כדאי לדעת שיכולות המנתח אינן קובעות לבדן את הסיכוי למציאת תאים ברקמה, כיון שבמהלך הניתוח הרופא המנתח אינו יכול לזהות את תאי הזרע, אלא רק את הרקמות המתאימות יותר להמצאות תאי זרע בתוכן, לכן ישנה חשיבות רבה ביותר למעבדה האמבריולוגית בה נעשה החיפוש ברקמה. צוות המומחים שלנו עבר התמחות מיוחדת באיתור וזיהוי תאי זרע נדירים ברקמה האשכית שנלקחה בניתוח, וניתן להעביר לאחר הניתוח חלק מהדגימה או כולה למעבדתינו לצורך ביצוע החיפוש ברמה הגבוהה ביותר.

אכן כן, ישנם מקרים בהם צוות המומחים שלנו איתר תאי זרע בזרמה אצל מטופלים שעברו ניתוחים לצורך איתור תאי זרע ברקמה, בהם לא נמצאו תאים כלל, כולל מטופלים שעברו ניתוחי מיקרו טסה מתקדמים. בעקבות הצלחות אלו, צוות המומחים שלנו ממליץ על חיפושים חוזרים מדי חצי שנה עד שנה, גם למטופלים שעברו ניתוח בו לא נמצאו תאים ברקמה.

צוות המומחים שלנו ממליץ על בין 5 ל7 ימי הנזרות, בפחות מכך ישנו חשש שבדגימה הניתנת לצורך החיפוש לא יהיה ביטוי מלא ליכולת הייצור של הגבר הנבדק, וביותר מכך ישנו חשש שתאי הזרע שעמדו ימים רבים בדרכי הזרע, כבר "התעייפו" ואינם במלא כחם.

בדיקת זרע

זוהי טעות נפוצה, אך אינה נכונה כלל וכלל, בעיות בפוריות הגבר מהוות למעלה מ50% מבעיות הפוריות המוסברות.

בדיקת זרע הנה המבחן הראשוני למדת פוריותו של הגבר הנבדק, בבדיקה נבחנים נתונים שונים בתאי הזרע הנדגמים וכן פרמטרים נוספים של כלל נוזל הזרע, לבדיקה מקיפה ישנה חשיבות מירבית לצורך אבחון מדוייק וקבלת אינדיקציה מלאה עבור המשך הטיפול, במעבדת גבריאל אנו מבצעים בדיקה מקיפה ביותר בה נבדקים לפחות 10 פרמטרים שונים, ובמקרה הצורך מתבצעות בדיקות נוספות.

צור קשר

אנחנו כאן לכל שאלה או התלבטות. אל תהססו לכתוב לנו.

מאמרים