השבחת זרע – Sperm Washing

עומדים לפני השבחת זרע? לכו על הטוב ביותר – מעבדת גבריאל השבחת זרע פרטית

בהשבחת זרע תאי הזרע נשטפים משאר החומרים שבנוזל הזרע, וכן ממוינים ונבחרים התאים הטובים ביותר שבדגימה מבחינת התנועתיות והמורפולוגיה שלהם.

בתהליך השבחת זרע ישנה חשיבות רבה שבסופו של דבר יהיה בידכם הזרע הטוב ביותר שניתן לברור מתוך כל דגימת הזרע לצורך ההזרעה, לכן אנו בגבריאל עושים כל מאמץ אפשרי מבחינת צוות מיומן וטכנולוגיה מתקדמת כדי להגיע לתוצאה המיטבית.

השבחות זרע - השבחת זרע במעבדת גבריאל
השבחת זרע פרטית

השבחת זרע פרטית במעבדת גבריאל:

 • צוות האמבריולוגים שלנו הנו צוות יחודי בעל נסיון רב, שהתמחה במשך שנים במחלקות הIVF בבתי בחולים הטובים בארץ ובחו"ל, ולאחר מכן עבר הכשרה ייחודית על ידי מר אהרן פרץ לטיפול המיטבי בזרע.
 • ההשבחה נעשית בשיטת הגרדיאנט (Gradiante) המתקדמת, למרות העלות היקרה שלה.
 • במקרים בהם יש צורך מקצועי וע"פ בקשת המטופל או הרופא המלווה, ניתן לבצע השבחה גם בשיטה הסטנדרטית (שיטת Swim Up).
 • במקרה הצורך, ניתן להתייעץ עם המומחים שלנו לגבי השבחות מתקדמות, המשפרות באופן משמעותי את נתוני הזרע.
 • לביצוע ההשבחה אצלנו ישנו כיסוי ביטוחי מלא מחלק מקופות החולים.
 • צוות המזכירות יעזור לכם במידת הצורך לתאם טיפול על ידי רופאים/ות גניקולוגיים/יות מומחים לצורך ביצוע ההזרעה.
 • הקווים המנחים שלנו: מקצועיות, חדשנות, דיסקרטיות מלאה ושירות מעל הכל.
 • מבצעים השבחות גם בערבים, ימי שישי, ערבי חג וזמנים מיוחדים.
 • אנו משתפים פעולה באופן מלא עם שירותי ההשגחה ההלכתית השונים.
 • מעבדת גבריאל עומדת בתקינה הבינלאומית, ומחזיקה בכל האישורים הנדרשים ממשרד הבריאות, וכן אישור ISO 9001 (תו תקן אירופאי).
  נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה בנושא השבחות זרע – צרו קשר1-700-50-55-57 

מהי השבחת זרע?

השבחת זרע אינה אלא ברירת ומיון הזרע, מהסיבה הפשוטה שאין לנו את היכולת להשביח את תאי הזרע ולהעניק להם תכונות חדשות, אלא רק לברור את הטובים שבהם.

מטרת ההשבחה הנה לאתר בתוך כל דגימת הזרמה את תאי הזרע הטובים ביותר והנעים במהירות הגבוהה ביותר, ולבודדם הן משאר התאים הפחות טובים, והן משאר הנוזלים הנמצאים דרך קבע בכל פליטת זרע, כאשר התוצר הסופי הוא נוזל בנפח 0.5 מ"ל של תאי זרע נעים ומזוקקים המוכנים להזרעה.

מתי יש צורך בהשבחות זרע?

השבחת זרע נצרכת כאשר ישנן סיבות שונות המקשות על תאי הזרע לעבור את כל הדרך מהנרתיק ועד לחצוצרה ולביצית, סיבות אלו יכולות לנבוע מנתוני זרע נמוכים כשכתוצאה מכך הזרע חלש מדי מכדי לשרוד את הדרך הארוכה, או מחמת סיבות מכניות בגוף האשה כגון נוקשות בצוואר הרחם ועוד, לכן הזרע מוזרק בהזרעה מלאכותית (IUI) ישירות לרחם בסמוך לחצוצרה, לצורך הפריית הביצית בגוף האשה.

הסיבה העיקרית להשבחה במצבים אלו הנה כדי לאתר מתוך שלל תאי הזרע את המשובחים והטובים שבהם, הנותנים סיכוי גבוה יותר להצלחת ההזרעה, אך מלבד זאת, הזרע הגולמי אינו ראוי לשמש ישירות להזרעה רחמית, הן בשל נפחו הגדול יחסית, כאשר בשל קוטנה של הרחם אין להזריק אליה יותר מ0.5 מ"ל של נוזל, ובהזרקת חומר בנפח גבוה יותר מרביתו תשפך החוצה אל הנרתיק, והן מחמת העובדה שבשל רגישותה של הרחם, הזרקה של נוזל הזרע הגולמי, יחד עם שאר החומרים העוטפים דרך קבע את תאי הזרע (ראה כאן), עלולה לגרום לזיהום ולתגובה אלרגית חריפה (Anaphylactic shock).

המטרה בהשבחה היא להגיע בסוף ההליך לתוצאה של 5 מליון תאי זרע נעים ומזוקקים, אך ההזרעה התוך רחמית מתבצעת גם בכמות קטנה יותר, עד ל0.5 מליון תאים בתנועה, כאשר מספר נמוך משפיע בצורה ישירה על סיכויי ההצלחה.

כמו כן, כל זרע המיועד להליך IVF, עובר תהליך של השבחה, כדי לבודד את הזרעים הטובים המיועדים להפריה משאר החומרים שבנוזל הזרע.

לאחר ההשבחה במעבדה ניתן להמתין מעט עד להזרעה, היות והזרע מזוקק ונקי, ללא צמיגות, ונתון בתוך חומר המשמר אותו. ההמתנה תורמת להשבחת התנועה של תאי הזרע.

איכות הזרע נמדדת לפני ואחרי ההשבחה (Pre wash\ Post wash).

איך מבוצעת השבחת זרע במעבדת גבריאל?

השיטה הסטנדרטית להשבחה הנה שיטת הSwim Up (=לשחות למעלה), שיטה זו מבוססת על נטייתם הטבעית של תאי הזרע לשחות כלפי מעלה, במהלכה מרחיפים את דגימת הזרמה במבחנה בתוך חומר שטיפת זרע, ולאחר כ60 דק' אוספים את החלק העליון של הנוזל כולו, שם נמצאים תאי הזרע הנעים.

החסרונות בשיטה זו רבים, ועיקרם הוא שגם תאי זרע הנמצאים בתנועה פחות טובה 'מצליחים' לשחות כלפי מעלה ונאספים לצורך ההזרעה, וכתוצאה מכך הרבה מהתאים הטובים יותר אינם נאספים והולכים לאיבוד.

שיטה מתקדמת יותר הנה שיטת הGradiante (=שם החומר בו נעשה בה שימוש), במהלכה נעשה שימוש בחומר סילקאטי (חומר על בסיס סיליקוני – Isolight) בשני ריכוזים שונים המונחים זה על גבי זה, כאשר מדת רכוזם המדוייקת תלויה בכל מקרה לגופו לפי נתוני הזרע הגולמי, בתחתית המבחנה נמצא 1 מ"ל של החומר בריכוז הגבוה יותר, מעליו מונח 1 מ"ל של החומר המדולל, ומעליהם מניחים את נוזל הזרע, לאחר מכן המבחנה מועברת לסרכזת (Centrifuge) והנוזל כולו מסורכז במשך כ30 דק', במהלך הסרכוז החומרים השונים שבנוזל הזרע מלבד תאי הזרע, וכן תאי הזרע שאינם בתנועה, נתקעים בין שכבות החומר הסיליקאטי ונכלאים ביניהן, ובתחתית המבחנה נשארים תאי הזרע הנעים והתקינים.

הזרע שהושבח נשאב, נשטף מכל שאריות החומר הסיליקאטי, ומוכן להזרעה.

היתרונות בשיטה זו רבים, אך במעבדות רבות נמנעים מלעשות בה שימוש מחמת יוקר החומרים הנצרכים עבורה, וכן המיומנות האמבריולוגית הרבה הנצרכת בביצועה, כמו כן ישנן רמות שונות של החומר הסילקאטי בו נעשה בה שימוש.

אנחנו בגבריאל משתמשים בשיטה זו באורח קבע, והצוות המיומן שלנו מבצע אותה במקצועיות המרבית, תוך שימוש בחומרים המשובחים ביותר מהחברות המובילות בעולם, כדי למצות ולמקסם למטופלים שלנו את הסיכויים להצלחת הליך ההזרעה.

הליך השבחת זרע

יש להביא את דגימת הזרע למעבדה כשעה לאחר מתן הזרע, הדגימה עוברת בדיקת זרע בסיסית של הפרמטרים השונים שבנוזל הזרע: נפח, כמות, איכות, תנועתיות וכו', ובהתאם למדידות נקבעת ומבוצעת דרך ההשבחה המדוייקת.

לאחר ההשבחה המטופלים מקבלים חזרה את הדגימה מוכנה להזרעה, יחד עם דף תוצאות המפרט את נתוני הדגימה לפני ואחרי הטיפול, ולוקחים את הדגימה אל הרופא המטפל לצורך ביצוע ההזרעה התוך רחמית (IUI).

משך זמן ההשבחה – כ60-80 דק'.

חשוב לציין – מורפולוגיה

השבחות זרע בשיטת הגרדיאנט מועילות ברמה מסויימת גם למורפולגיה של הזרע, כיון שלתאים הנחותים מבחינה מורפולוגית יש סיכוי גבוה יותר שלא להשאר יחד עם התאים התקינים, אך במדה מוגבלת, ועל כן במקרים של בעיה מורפולוגית חמורה, ניתן להתייעץ עם צוות המומחים שלנו לגבי מיון זרע מורפולוגי.

קראו עוד על אבחונים מורפולוגיים במעבדת גבריאל >>

לצפייה בדוגמא של דף תוצאות – לחץ כאן

להורדת קובץ של הוראות לפני השבחה – לחץ כאן

צור קשר

אנחנו כאן לכל שאלה או התלבטות. אל תהססו לכתוב לנו.

מאמרים