בדיקת פרוקטוז (Fructos)

הפרוקטוז הוא נוזל המיוצר בשלפוחיות הזרע, שתפקידו הוא נתינת אנרגיה לצורך שיפור התנועתיות של תאי הזרע.

במקרה שאבחון בדיקת הזרע מצביע על חוסר תאי זרע בזרמה (אזוספרמיה), נבדקת כמות הפרוקטוז בדגימה, כאשר העדרו או אפילו מעוטו, מצביעים על נטיה לאזוספרמיה על רקע חסימתי, דבר הנותן אינדיקציה מדוייקת להמשך הטיפול המתאים.

בדיקת פרוקטוז

בדיקת חיות (Viability Testing)

תאי זרע חיים בלבד, גם אם אינם בתנועה, מסוגלים להפרות ביצית. במקרים של חוסר תנועתיות/ תנועתיות נמוכה של תאי הזרע, נבדקים תאי הזרע האם הנם חיים, לשם בירור אפשרות ההפריה על ידם בתהליך מיקרו-מניפולציה של הזרקת זרעון בודד לתוך הביצית (ICSI).

הבדיקה מתבצעת על ידי השריית תאי הזרע בצבע מיוחד שרק תאי זרע מתים מתבקעים ונצבעים על ידו.

 

בדיקת נוגדנים בנוזל הזרע (Anti-sperm Antibodies)

לעתים נוגדנים עצמיים שמקורם במערכת החיסונית נצמדים לתאי הזרע ופוגעים ביכולתם להפרות. כאשר אבחון תאי הזרע בבדיקה מצביע על אגלוטינציה (Agglutination = התלכדות והצטמדות) שמחמתה תאי הזרע נצמדים זה לזה ונצברים יחד, הדבר מעלה חשד שכמו כן נצמדים לתאי הזרע נוגדנים עצמיים.

במקרה של אישוש החשד, תאי הזרע נשטפים ומנוקים מהנוגדנים לצורך הזרעה (IUI).

 

וידוא המצאות תאי זרע בזרמה (Sperm Confirm)

גם במקרים שאבחון בדיקת הזרע מצביע על חוסר בתאי זרע בזרמה (אזוספרמיה), לעתים ישנם תאים מעטים בזרמה, אשר ניתן לודא את המצאותם על ידי השריית הזרמה בחומר מיוחד שם, הצובע את תאי הזרע בלבד.

עם זאת, תהליך הצביעה ממית את תאי הזרע ושולל את אפשרות ההפריה על ידם, על כן השיטה המועדפת למציאת תאי הזרע הבודדים הנה חיפוש תאים נדירים 

 

בדיקת פליטה נסוגה (PEUT – Post Ejac. Urine Test)

מיעוט או חוסר של תאי זרע בזרמה, יכול להגרם כתוצאה מפליטה נסוגה (לאחור), הגורמת לכך שתאי הזרע אינם יוצאים עם נוזל הזרע אלא נפלטים לאחור לשלפוחית השתן. נפח נמוך של נוזל הזרע יכול להצביע על פליטה נסוגה. במסגרת הבדיקה, מיד לאחר פליטת הזרע, ניתן שתן לכוסית, הנוזל מסורכז ומתבצע בו חיפוש של תאי זרע.

לעתים ניתן לפתור את בעיית הפליטה הנסוגה באמצעות טיפול תרופתי.

 

תרבית זרע (Culture)

זיהומים בדרכי הזרע עלולים לגרום לפגיעה משמעותית באיכות הזרע. כאשר בבדיקת הזרע נראה ריכוז גבוה של תאי דם לבנים (WBC), או נצפה ריבוי חיידקי, דגימה מהזרע מועברת לתרבית על גבי מצע גידול חיידקי, ולאחר מספר ימים מבוצעת אבחנה מבדלת לבירור סוג החיידקים בדגימה.

כאשר האבחון מצביע על חיידקים זיהומיים, ניתנת אנטיביוטיקה כדי למגרם.

חזרה לשירותים