מיון זרע מורפולוגי – IMSI

עומדים אחרי מספר טיפולי IVF כושלים? מורפולוגיה נמוכה? יש לאן להתקדם עם הליך מיון מורפולוגי לתאי הזרע!

צוות המומחים שלנו בגבריאל המרכז לפוריות הגבר עבר הכשרה ייחודית בביצוע מיון זרע מורפולוגי לתאי הזרע, הנעשה באמצעות  מיקרוסקופ אור (Inverted Microscope – DIC) בעל יכולת הגדלה של עד 6300*.

ההליך מיועד כאשר עולה חשש שבעייתיות במורפולוגיה של תאי הזרע, היא הגורמת לכשלון בכניסה להריון תקין לאחר מספר טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF).

במסגרת ההליך תאי הזרע נבדקים ונבחרים בדקדקנות בהגדלה גבוהה, ולאחר מכן מועברים לביה"ח לצורך הזרקתם לביצית בהליך מיקרו-מניפולציה של הזרקת זרעון בודד לתוך הביצית (ICSI).

חשוב לציין – במהלך בדיקת זרע רגילה, הבחינה המורפולוגית של תאי הזרע, אינה כוללת אלא את זיהוי המורפולוגיה (צורניות) החיצונית שלהם בלבד, לעומת זאת, בהליך מיון הזרע המורפולוגי, תאי הזרע נבדקים גם מבחינת המורפולוגיה התוך-תאית שלהם.

לכן, גם אם בבדיקת הזרע תוצאות המורפולוגיה היו תקינות, בחינה של תאי הזרע תחת מיקרוסקופ אור אלקטרוני בהגדלה גבוהה, מראה פעמים רבות על פגמים במורפולוגיה התוך-תאית של תאי הזרע, שאי אפשר לאבחנם בהגדלה הרגילה הנעשית באמצעות מיקרוסקופ אופטי.

מיון זרע מורפולוגי – IMSI
מיון מורפולוגי של תאי הזרע

אצלנו בגבריאל:

  • צוות האמבריולוגים שלנו הנו צוות יחודי בעל נסיון רב, שהתמחה במשך שנים במחלקות הIVF בבתי בחולים הטובים בארץ ובחו"ל, ולאחר מכן עבר הכשרה ייחודית על ידי מר אהרן פרץ במיון מורפולוגי בהגדלה של תאי זרע.
  • תאי הזרע נבדקים בדקדקנות במשך שעות ארוכות, לצורך בחירת תאי הזרע הטובים ביותר מתוך שלל התאים שבזרמה.
  • הליך אימסי מעלה בצורה ניכרת את שיעור ההריונות המוצלחים בתוצאה מהליך ההפריה (IVF), ומקטין את שיעור ההפלות בטרימסטר הראשון של ההריון.
  • למעוניינים, ניתן לבצע אבחון מורפולוגי מעמיק, לאבחון מדת ההתאמה של הנבדק למיון זרע מורפולוגי.
  • הקווים המנחים שלנו: מקצועיות, חדשנות, דיסקרטיות מלאה ושירות מעל הכל.
  • אנו משתפים פעולה באופן מלא עם שירותי ההשגחה ההלכתית השונים.
  • מעבדת גבריאל עומדת בתקינה הבינלאומית, ומחזיקה בכל האישורים הנדרשים ממשרד הבריאות, וכן אישור ISO 9001 (תו תקן אירופאי).

נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה – צרו קשר

1-700-50-55-57

מהו הליך מיון זרע מורפולוגי?

הליך מיון זרע מורפולוגי (IMSI – Intracytoplasmic morphologically selected sperm injection = הזרקה תוך-תאית של תאי זרע שנבחרו במיון מורפולוגי), הוא בדיקה פרטנית של תאי הזרע, בדגש על המורפולוגיה התוך-תאית שלהם.

הבדיקה נעשית תחת מיקרוסקופ אור (Inverted Microscope – DIC) בעל יכולת הגדלה של עד 6300*, במהלכה נבחנים תאי הזרע  בעשרות פרמטרים שונים, ובסופה נבחרים מספר תאי זרע בודדים שהנם בעלי המאפיינים הטובים ביותר מתוך כלל התאים שבזרמה, ומוזרקים ישירות לביצית בהליך מיקרו-מניפולציה (ICSI).

למי מיועד הליך מיון מורפולוגי של תאי הזרע?

מיון זרע מורפולוגי מיועד לגברים שבבדיקת הזרע נתוני המורפולוגיה שלהם נמצאו נמוכים, וכן לזוגות שחוו חוסר הצלחה להרות לאחר מספר מחזורי הפריה חוץ גופית (IVF), מחמת חוסר התפתחות הביצית המופרית לבלסטוציסט, או חוסר השתרשות העוברים ברחם לאחר ההחזרה, ואף הפלות בטרימסטר הראשון, במיוחד כאשר מצב הביציות והרחם של בת הזוג תקין, והדבר מעלה חשד שהכשלונות בכניסה להריון תקין נובעים מכשלים במורפולוגיה של תאי הזרע.

כמו כן ההליך מיועד כאשר הביציות נמצאות באיכות נמוכה, כגון בשל גיל מתבגר של האשה, משום שכאשר הזרע תקין יותר, על הביצית 'לעבוד' פחות קשה כדי להתפתח יחד עם תא הזרע.

הליך ביצוע המיון המורפולוגי

דגימת הזרע מועברת למעבדה, ועוברת הליך מלא של השבחה זרע הפניה לדף לצורך בידוד החלקים הרלוונטיים שבה המכילים את תאי הזרע הטובים יותר, לאחר מכן דגימה נבחרת מועברת בפיפטה (כלי מעבדתי זעיר) לבחינה בהגדלה גבוהה תחת מיקרוסקופ האור האלקטרוני.

תאי הזרע נבחנים בכל הפרמטרים המורפולוגיים התוך-תאיים שלהם, כגון שלילת ואקולות (Vacuole = חלולית) בתוך תאי הזרע, בחינת האקרוזום (החלק הקדמי של תא הזרע, כעין שלפוחית בה נמצאים האנזימים האחראיים על החדירה לביצית) שהוא בגודל המתאים, בדיקת הצורה (Shape) הכללית של תא הזרע, מדידת הmid-piece (החלק האמצעי) של תא הזרע שהוא בגודל המדוייק, ללא נספחים, מדידת האורך הכללי של תא הזרע, שאין בו שבלונות מיותרות, וכן בחינה מדוקדקת של זויות רבות נוספות של תאי הזרע, כאשר בסך הכללי תאי הזרע נבחנים במעל ל60 פרמטרים שונים.

כמו כן תאי הזרע נבדקים בצורה מדוקדקת מבחינת התנועתיות שלהם, כאשר בהגדלה הגבוהה ניתן לאבחן בצורה מדוייקת את המורפולוגיה התוך-תאית של האברונים האחראיים על זנב תא הזרע (החלק בתא הזרע שגורם לתנועתיות), וניתן לקבוע בצורה מדוייקת את פונטציאל התנועתיות של תא הזרע, וכן בבחינה תחת הגדלה גבוהה ניתן לזהות תנועתיות ולו המינימלית ביותר, גם בתאי זרע שבהגדלה רגילה נראים כחסרי תנועה.

כאשר מאותר תא זרע איכותי, הוא מועבר לצלחת ייעודית (Dish), לצורך העברתו ליחידת ההפריה החוץ גופית בבית החולים לשם הזרקתו ישירות לתוך הביצית (ICSI), כאשר בסך הכללי מאותרים בצורה זו מספר תאי זרע בודדים מתוך כל הזרמה.

תאי הזרע הממויינים מדורגים בדרגות 1-4 (1= הטובה ביותר) לפי איכותם המורפולוגית.

חשוב לציין

לצורך ביצוע המיון המורפולוגי נצרכים אנשי צוות מעולים בעלי נסיון רב, שיש להם את היכולת לאבחן את תאי הזרע בדקדקנות, ולזהות את הנתונים השונים שלהם מבחינות רבות, כדי לבודד אותם משאר הזרמה ולבחור בהם לשם המשך הליך ההפריה.

אנו בגבריאל מחזיקים בצוות מיומן, מנוסה ומקצועי ביותר לשם ביצוע מיון מורפולוגי של תאי זרע ברמה הגבוהה ביותר. אחוזים גבוהים של מטופלים שחוו כשלונות חוזרים ונשנים בהליכי הפריה חוץ גופית קודמים, לאחר ביצוע מיון זרע מורפולוגי במעבדתינו, הצליחו להגיע להפריה חוץ גופית מוצלחת.

צור קשר

אנחנו כאן לכל שאלה או התלבטות. אל תהססו לכתוב לנו.

מאמרים